Podróże ciuchcią do Puszczy Kampinoskiej
Proponowany program:
 • godz. 9 - zwiedzanie Muzeum w grupach z przewodnikami
 • godz. 9.40 - odjazd pociągu do Wilcz Tułowskich
 • godz. 10.55 - przyjazd pociągu do Wilcz Tułowskich i spacer po Puszczy Kampinoskiej
 • godz. 12 - odjazd pociągu do Tułowic
 • godz. 12.09 - przyjazd pociągu do Tułowic
 • godz. 12.15 - 13.15 - ognisko w Osadzie Puszczańskiej
 • godz. 13.24 - odjazd pociągu z Tułowic do Sochaczewa
 • godz. 14.30 - przyjazd pociągu do Sochaczewa

  Cennik: bilet normalny: 21 zł bilet ulgowy: 17 zł bilet na przewóz roweru: 11 zł

  Terminy: Wycieczki odbywają się w soboty. W niektóre inne dni tygodnia warunkowo będzie uruchamiany pociąg „Puszcza-bis”: w czerwcu: 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 16, 17, 18, 19, we wrześniu: 22, 23, 24, 25, 29, 30, w październiku: 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15.

  Informacje i sprzedaż biletów:
  Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ul. Towarowa 1
  tel. 022 620 04 80 wew. 106.
  Na dodatkowe pociągi „Puszcza-bis” bilety można nabyć tylko w przedsprzedaży.
  Pociągi są obsługiwane trakcją parową lub spalinową.

  Kontakt: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie ul. Towarowa 7, tel. 046 862 59 75


  WARTO WIEDZIEĆ
  Sochaczewskie Muzeum Kolei Wąskotorowej to rzadka i interesująca atrakcja turystyczna. Warto się tu wybrać z dziećmi, bo co jak co, ale pociągi sprzed stu lat zainteresują nawet najmłodszych gości.
  Zwłaszcza, że zwiedzanie muzeum można połączyć z podróżą zabytkowym pociągiem „Puszcza”.
  Skąd taka nazwa? To miejsce docelowe, do którego dowiezie nas dymiąca parą lokomotywa ciągnąca drewniane wagoniki – zachodni skraj Puszczy Kapinowskiej. W programie wycieczki spacer po leśnych kniejach oraz ognisko w Osadzie Puszczańskiej nad rzeczką Łasicą. W sochaczewskim Muzeum trzeba stawić się w sobotę o godz. 9 rano.
  Pierwszym punktem wycieczki jest zwiedzanie muzealnych zakątków. A jest tu co oglądać – stare parowozy, zabytkowe wagoniki, drezyny o najdziwniejszych kształtach tworzą największy w Europie, liczący ponad 200 eksponatów zbiór taboru wąskotorowego.
  Ich historię i ciekawostki techniczne przybliży zwiedzającym przewodnik PTTK, opowie np. o wagonach pasażerskich, z których niejeden pamięta koniec XIX wieku, trójkołowym rowerze do jazdy na szynach, będący unikatowym pojazdem roboczym, oryginalnym wagonie Kolei Konnej, kursującej niegdyś z Mrozowa do Rutki oraz o drezynie w kształcie eleganckiej limuzyny (nazywanej „bryką Piłsudskiego”) czy samochodzie marki warszawa jeżdżącym na metalowych kołach kolejowych.
  Nacieszywszy oczy pamiątkami z przeszłości, sprawdzimy, w jakich warunkach podróżowali nimi nasi dziadkowie. O godz. 9.40 wąskotorówka wyrusza ze stacji Sochaczew w stronę Wilcz Tułowskich. Ciągnie za sobą sześć wagonów, każdy z drewnianymi ławkami i zwisającymi z sufitu skórzanymi uchwytami. Niezwykła atmosfera i podziwianie przez okna pięknych widoków mijanych po drodze pól i lasów to nie jedyne atrakcje podróży.
  – Towarzyszący wycieczkowiczom przewodnik umili im czas przejazdu, przybliżając po drodze historię kolejnictwa – obiecuje Maria Markiewicz, pracownica Muzeum Kolei Wąskotorowej. – Możemy być pewni, że nie zabraknie w jego opowiadaniach ciekawych, często zabawnych dykteryjek. Ani się obejrzymy, kiedy przejażdżka dobiegnie końca i lokomotywa dotrze do stacji Wilcze Tułowskie.
  Teraz przyjdzie pora na spacer po Puszczy Kampinoskiej. Różnorodność tutejszego świata roślin zachwyci wszystkich, a jeśli dopisze nam szczęście, drogę przetnie nam zamieszkujący leśne knieje łoś. Godzinny spacer nie zmęczy nawet najmłodszych uczestników wyprawy.
  Po spacerze organizatorzy proponują powrót do stacji Wilcze Tułowskie i jazdę do Tułowic, gdzie na terenie Osady Puszczańskiej rozpalone będzie ognisko. Na każdego z uczestników czekają gotowe do pieczenia kiełbasek patyki, nie zapomnijmy więc o zabraniu ze sobą koszyka z prowiantem. Obok produktów na pieczyste spakujmy do niego również chleb i kilka jabłek. Upieczone nad żarem ogniska smakują wybornie.
  Po wspólnym biesiadowaniu kolejka zabierze wszystkich w powrotną drogę do Sochaczewa. Ci, którzy nie boją się wyzwań mogą sobie wyprawę urozmaicić, zabierając do wagonu rowery.
  Rezygnując z powrotu kolejką, mogą na własną rękę wyruszyć nimi do Warszawy. Pociąg rozkładowy Puszcza kursuje w każdą sobotę do 26 września.


  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-06  powrót

 •  

  Imieniny:

  dziś: Aurelii Ladyslawa
  jutro: Justyny Cypriana

  Wyszukaj w serwisie