Białołęka
Dzielnica Białołęka zajmuje powierzchnię 74 km2 w północnej części Warszawy. Położona jest przy trasach wylotowych na Białystok, Gdańsk, Ostrołękę, Suwałki i nad Zalew Zegrzyński. Dzielnica graniczy z Rezerwatem Łęgi Czarnej Strugi.

W ostatnich latach nastąpił bardzo dynamiczny rozwój dzielnicy związany głównie z intensywnym rozwojem budownictwa mieszkaniowego.

Teren dzielnicy jest nadal wielkim placem budowy - głównie domów wielorodzinnych oraz szeregowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. co sprawia, że jest to jedno z najatrakcyjniejszych do zamieszkania miejsc w Stolicy.

 www.bialoleka.waw.pl


Historia Białołęki

Dzielnica Białołęka zajmuje powierzchnię 74 km2 w północnej części Warszawy. Położona jest przy trasach wylotowych na Białystok, Gdańsk, Ostrołękę, Suwałki i nad Zalew Zegrzyński. Dużo terenów przemysłowo-technicznych znajduje się w południowo-zachodniej części, na osiedlach Stare świdry, Konstantynów, Różopol, Tarchomin, Annopol, Żerań i Żerań Wschodni. Wymienione tereny są już częściowo zagospodarowane, a w pozostałej części czekają na nowych inwestorów.

Około dwie trzecie mieszkańców Białołęki mieszka na osiedlach o charakterze budownictwa wysokiego, są to: Tarchomin Nowy i Kościelny, Nowodwory i Nowe świdry. Zajmują one teren między Wisłą a wydmami porośniętymi lasem sosnowym. Jest to nadal wielki plac budowy domów wielorodzinnych oraz szeregowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą co sprawia, że jest to jedno z najatrakcyjniejszych tego typu miejsc do zamieszkania w Stolicy. Obok są także osiedla domów jednorodzinnych oparte o oś ulicy Modlińskiej i Marywilskiej przedzielone parkiem leśnym Dąbrówki Szlacheckiej, Płud, Choszczówki i Białołęki Dworskiej, z szeregiem urokliwych willi. Zdolności do przyjmowania nowych mieszkańców omawianego obszaru znacznie podniosły budowane w ostatnich latach drogi lokalne a przede wszystkim budowa wodociągów i gazociągów na terenie Henrykowa, Wiśniewa, Anecina, Winnicy, Bukowa, Dąbrówki Szlacheckiej i projekty budowy szeregu dalszych. Szansę na kanalizację całej dzielnicy stwarza zlokalizowana właśnie u nas jedyna w Warszawie oczyszczalnia ścieków "Czajka".

Tak ogromnego, ładnie położonego obszaru, jaki znajduje się w północno-wschodniej części naszej dzielnicy, graniczącego z Rezerwatem Łęgi Czarnej Strugi, przedzielonego zielonym szlakiem wodnym nad Zalew Zegrzyński i Kanałem Żerańskim, dziś jeszcze rzadko zabudowanego, nie ma w całej Warszawie. Podstawą rozwoju tego fragmentu naszej dzielnicy są projektowane drogi szybkiego ruchu: Trasy Olszynki Grochowskiej, ul. Nowo Wincentego i Trasy Mostu Północnego. Osiedla tu położone to: Tomaszew, Szamocin, Kobiałka, Ruskowy Bród, Olesin, Augustówek, Mańki - Wojdy, Augustów, Brzeziny, Kąty Grodziskie, Grodzisk, Białołęka, Aleksandrów i Lewandów. Większość z nich ma rozbudowaną sieć telefoniczną i gaz, obecnie trwa budowa wodociągów.


Nieco historii

Białołęka to dawna wieś szlachecka: powstała na prawie chełmińskim, istnieje od 1425 roku. Od roku 1471 należała do rodziny Gołyńskich i liczyła 18,5 łanów uprawnych (ok. 315 ha). Na początku XVII wieku jej właścicielem był biskup chełmiński Wawrzyniec Gembicki, a w połowie XVII wieku Jan Kazimierz, który darował ją następnie jezuitom. W 1652 roku liczyła ok. 15,5 łanów (ok. 260 ha). W okresie wojen szwedzkich, w czasie trzydniowej bitwy o Warszawę (1656 r.) Białołęka została spalona. W 1661 roku było tu 38 domów, w 1789 już 63. Wieś należała wtedy do pani Szamockiej, miecznikowej warszawskiej. W dniach 24-25 lutego 1831 roku pod Białołęką, po obu stronach obecnej ulicy Białołęckiej, na północ od ulicy Toruńskiej została stoczona bitwa między armią polską dowodzoną przez gen. J. Krukowieckiego a korpusem rosyjskim Szachowskiego.

W XIX wieku Białołęka wchodziła w skład gminy Bródno. Na obrzeżach Białołęki stopniowo powstawały nowe osiedla i folwarki: Aleksandrów, Brzeziny, Annopol, Konstantynów, Marywil, Różopole i Ustronie. W 1938 roku Białołęka liczyła około 600 mieszkańców, dzieliła się na Białołękę Dworską i Białołękę Szlachecką. W 1951 roku została przyłączona do Warszawy. W wyniku nowego podziału administracyjnego stolicy, w 1994 roku, Białołęka dała nazwę nowej gminie Warszawa-Białołęka. Pod względem powierzchni gmina sytuowała się na trzecim miejscu pośród 11 gmin warszawskich, zajmując 15% powierzchni całego miasta.

Na terenie Białołęki Dworskiej w 1962 roku, w rejonie bocznicy kolejowej odkryto cmentarzysko kultury grobów kloszowych (z około 550-300 r. p.n.e.), gdzie znaleziono m.in. ceramikę, szpilę i kółka metalowe.

W latach 1981-82 w usytuowanym na terenie Białołęki więzieniu powstał ośrodek internowania.

Opracowanie pochodzi ze strony Urzędu Dzielnicy.

powrót

 

Imieniny:

dziś: Bogdana Borysa
jutro: Klary Lidii

Wyszukaj w serwisie