Ochota
Dzielnica zajmuje powierzchnię 972 ha, z czego prawie 200 hektarów to tereny zielone. Mieszka tutaj prawie 90 tysięcy osób, a co piąty mieszkaniec Ochoty ma nie więcej niż 15 lat.

Ochota położona jest w bezpośredniej bliskości Śródmieścia, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem pod nowe inwestycje.

Na terenie dzielnicy zarejestrowanych jest 20.308 firm (spółki cywilne i fizyczne osoby). W ostatnich latach na terenie dzielnicy dynamicznie rozwijane było budownictwo mieszkaniowe.

 www.urzadochota.waw.pl


Historia Ochota

Plac Narutowicza - kościół św. JakubaSkąd się wzięła nazwa dzielnicy ? Otóż w roku 1835 przy Szosie Krakowskiej stanęła karczma "Ochota". Tak nazwano kolonię, a potem całą dzielnicę. Zanim jednak Ochota zasłużyła sobie na własną nazwę, miejski charakter i samodzielność, była przez wieki częścią osady wchodzącej w obręb królewskiej wsi Wielka Wola. Najstarsze pisane źródła dotyczące tych terenów sięgają 1238 r.
W połowie XIII wieku w wyniku nadań dokonanych przez księcia mazowieckiego Konrada ziemie te przeszły w ręce magnackich rodów. Wiele wsi dało później początek nazwom osad i ulic.
Główne trasy komunikacyjne Ochoty zaczęły powstawać przed wiekami: Droga Królewska (pokrywająca się częściowo z obecnymi ulicami Nowowiejską i Niemcewicza) w 1768 roku, budowę Szosy Krakowskiej (późniejsza ulica Grójecka), a także Nowej Drogi Jerozolimskiej (obecnie Aleje Jerozolimskie) rozpoczęto w roku 1817. Wielkim wydarzeniem było wybudowanie w latach 1840 - 1848 Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej. Połączyła ona Ochotę ze stolicą i światem. Do szybkiego rozwoju dzielnicy przyczyniła się też budowa Filtrów na Koszykach (1886) i Szpitala im. Dzieciątka Jezus (1901). Do budowy Filtrów ostatecznie doprowadził w 1886 roku Sokrates Starynkiewicz, rosyjski namiestnik pełniący także obowiązki prezydenta Warszawy. Projekt kanalizacji i wodociągów dla miasta wykonali angielscy inżynierowie Wiliam Lindley i jego syn Wiliam Heerlein. Warto dodać, że pierwsze zabiegi renowacyjne przy Filtrach poczyniono dopiero w... 1995 roku
Okresem prawdziwej prosperity dla Ochoty było dwudziestolecie międzywojenne. Plac Narutowicza stał się wtedy głównym węzłem komunikacyjnym (obok Grójeckiej). Zaczęły powstawać nowoczesne osiedla mieszkaniowe, m.in. Staszica i Lubeckiego. Po przeniesieniu lotniska na Okęcie Pola Mokotowskie przeobraziły się w park - do dziś miejsce rekreacji.
Wrzesień 1939 roku był dla Ochoty okresem bohaterskich walk w obronie Warszawy. Od 8 do 27 września 1939 roku mieszkańcy bronili stolicy wspomagając słynne pułki "Dzieci Lwowskich", "Strzelców Suwalskich" oraz "Robotnicze Bataliony Obrony Warszawy". Symbolem bohaterstwa żołnierzy Wojska Polskiego jest pomnik Barykada Września - dzieło prof. Juliana Pałki. Rokrocznie w rocznicę Września odbywają się tam uroczystości upamiętniające wrześniowy bój.
Po wojnie Ochota została szybko odgruzowana. Zaczęło przybywać nowych osiedli mieszkaniowych i budynków użyteczności publicznej. Budowano je zgodnie z wymaganiami socrealizmu, na szczęście oszczędzając Starą Ochotę. Tak więc nie trudno znaleźć na niej ciekawe zespoły architektoniczne, budynki z interesującymi fasadami. Stare uliczki oświetlone wieczorem "pastorałkami" wyglądają i dziś naprawdę uroczo.
Główne dane
Obecnie Ochota jest jedną z dzielnic Miasta Stołecznego Warszawy.
Zajmuje powierzchnię 972 ha, z czego prawie 200 hektarów to tereny zielone.
Mieszka w tej dzielnicy prawie 90 tysięcy osób, a co piąty mieszkaniec Ochoty ma nie więcej niż 15 lat.
Na Ochocie znajdują się 793 budynki mieszkalne (łącznie 36500 mieszkań o powierzchni 1700000 m2 ). Aktualnie buduje się ok. 2200 mieszkań.
Zarejestrowanych jest 20.308 firm (spółki cywilne i fizyczne osoby).
Na terenie Ochoty mamy 2 żłobki, 21 przedszkoli, 14 szkół podstawowych (ok. 5541 uczniów), 5 gimnazjów (ok. 890 uczniów), 4 licea (ok. 2958 uczniów). Działa 5 uczelni wyższych i 8 domów studenckich.
Kulturę upowszechnia 21 placówek kulturalnych. Największą z nich jest Ośrodek Kultury Ochoty - "OKO".
Ochockie inwestycje
Ochota jest położona koło Śródmieścia, co niewątpliwie jest jej wielkim walorem, magnesem dla inwestorów. Nic dziwnego, że mamy do czynienia z boomem inwestycyjnym. Na teren dzielnicy weszło kilku poważnych inwestorów, także zagranicznych. M.in. wzdłuż Al. Jerozolimskich na odcinku 3 km. ulokowane są siedziby siedmiu koncernów: Bayera, BASF-u, ABB, NCC, 8 Star, Reform Center, Mahlera. Każdy kawałek ziemi położony w dobrym punkcie jest wykorzystywany. Oczywiście niełatwo jest prowadzić np. budowę wysokościowca, gdy do placu budowy dotykają wybudowane już obiekty, trudnym zadaniem jest też dostosowanie architektury do tego, co istnieje. Niełatwe zadanie mieli np. inwestorzy obiektu Reform Plaza (Inwestor: Reform Company Sp. z o.o. Projektant - turecki architekt Vahap Toy). 26 kondygnacji wyrosło już w górę. Z zewnątrz jednym się podoba, innym mniej, co do środka panuje zgodność. Podoba się półokrągła klatka schodowa usytuowana na tle dużego akwarium, fontanny na dole, marmury itp. Świetna lokalizacja i wystrój przyciągnęły znane firmy, które w Reform Plaza otworzyły ekskluzywne sklepy bądź ulokowały swoje biura.
Tych, którzy czekają na mieszkania, cieszą bardziej nowe osiedla mieszkaniowe. Warto zwrócić uwagę m.in. na osiedle "Oświata" (proj. arch. Zbigniew Garbowski z zespołem) biegnące wzdłuż ul. Korotyńskiego. Chwalono je nieraz za wygląd, a Zarząd Spółdzielni za gospodarność - jak na warszawskie ceny mieszkań dokonano bowiem cudu. Spółdzielnia buduje następny zespół mieszkaniowo-usługowy przy ul. Bohdanowicza. Przykładem bardziej ekskluzywnych, ale też i o wiele droższych osiedli, jest Osiedle "Przy Parku" (Inwestor: Min Hoong Development c.o. PTE. LTD. POLAND, proj. arch. Danuta Rzewuska - Krupińska, Tadeusz Krupiński). Niskie domy, a całość powiązana przestrzennie z Parkiem Szczęśliwickim - zieleń parkowa niejako przechodzi na teren osiedla. Cieszy dbałość o zachowanie drzewostanu. Zieleń będzie integralną częścią osiedla "Ogrody Shiraz" za Górką Szczęśliwicką. Jego nazwa (Inwestor: Shiraz Sp. z o.o. Projekt arch. Andrzej Markowski) nawiązuje do miasta Persepolis w Iranie słynącego z licznych ogrodów. Z kolei Nazwę "Zielony Dom" (budowa na ul. Majewskiego, inwestor Beton Stal) uzasadnia bogate skupisko różnych gatunków drzew, m. in. tak cennego gatunku jak klon srebrzysty. Inwestor uczynił z zieleni walor marketingowy. W "Zielonym Zakątku", 11 - kondygnacyjnym budynku mieszkalno-apartamentowym (przy ulicy Grójeckiej i Sierpińskiego, inwestor - NKA Investment Sp. z o.o.) podziemne garaże pokryte zostaną warstwą gleby, trawą i niskimi krzewami. Mieścić się tam będą place zabaw dla dzieci. Jak widać, starania władz Dzielnicy o ochronę zieleni przynoszą widoczne efekty . Cieszy zmiana wyglądu ulicy Włodarzewskiej, która zapowiada się na bardzo elegancką ulicę. Inwestor SM Włodarzewska oddaje kolejne zespoły mieszkaniowe, ma nowe plany. Osiedla wyrastają także w Alejach Jerozolimskich (spółdzielnie: Juvenes i Nowa ), przy ulicy Racławickiej (Międzyzakładowe Spółdzielcze Zrzeszenie Budowy Domów Mieszkalnych). Na ulicy Grójeckiej z kolei już zwraca uwagę "Colloseum" (inwestor Unikat Development Sp. z o.o.) - kompleks biurowo-mieszkalny zaprojektowany na planie wycinka pierścienia (stąd nazwa budowli). Elewacja jest "rzeźbiona" półokrągłymi betonowymi loggiami i pokryta tynkiem dryvit.
Narciarzy ucieszył (oddany do użytku w grudniu 1999 r.) całoroczny stok narciarski na Górce Szczęśliwickiej. Długość trasy zjazdowej wynosi 230 m., przy różnicy poziomów 40 m. Stok został pokryty specjalną matą ze sztucznego tworzywa. W lecie będzie nawilżana 625 minizraszaczami, które będą dawały 5 m3 wody na dobę. Poniżej stoku został usytuowany budynek zaplecza usługowo-technicznego. Wewnątrz tej budowli są szatnie, wypożyczalnie sprzętu, gastronomia. Ze stoku jednocześnie może korzystać 200 osób.
Inwestycje sportowe są oczkiem w głowie Zarządu Dzielnicy. W październiku 1999 r. oddana została do użytku Hala Sportowa przy Liceum im. Staszica (ul. Nowowiejska). Jej kubatura wynosi 22 tys. m3, a powierzchnia użytkowa 4.700 m2. Arena (wymiary: 44,8 m x 26,7 m) przystosowana jest do rozgrywania wszystkich gier zespołowych. Poza główną halą w obiekcie znajduje się także sala do areobiku, siłownia, sauna, itp. Nowoczesną salą gimnastyczną może się pochwalić Szkoła nr 175 przy ul. Trzech Budrysów. Salę oddano do użytku w listopadzie 1999 r. Powierzchnia zabudowy wynosi 1270 m2, powierzchnia całkowita - 2045 m2. Arena (44,5 m x 21 m) dostosowana jest do wszystkich gier zespołowych, a obiekt przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W myśl zasady "dla każdego coś miłego" jeszcze jedna propozycja dla mieszkańców - kręgielnia. Powstaje w pobliżu skrzyżowania ulic Szczęśliwickiej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Budynek zajmie 7,5 tys. m2, znajdą się w nim 32 tory do gry w kręgle. Umiejscowione będą one w dwóch obiektach w formie walców wyrastających z centralnej, prostopadłościennej części. Wykonawca - firma ARCO, generalny projektant -Konrad Tanasiewicz.
Tak więc wyrasta Nowa Ochota. Czy piękniejsza niż ta Stara Ochota? To nieporównywalne dwie odrębne wartości, inny rodzaj piękna. Ciekawe jednak, że uczniowie z ochockich szkół, zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie na logo Dzielnicy, często umieszczali na swoich projektach elementy nowych budowli. Z nimi kojarzy im się Ochota.
Jaka będzie centralna ulica ?
Grójecka, bo o niej mowa, rzecz prosta interesuje władze jako ulica centralna, ale także ze względu na zasadniczy cel: scalenie dwóch różnych części składających się na dzielnicę. Starej, której układ urbanistyczny został wytyczony jeszcze przed II wojną światową, i części na której po wojnie ulokowane zostały typowe "osiedla sypialniane". Te dwie części przecina teraz ulica na której odbywa się ruch tranzytowy. Projekt, który już powstał, zakłada nadanie ulicy Grójeckiej odpowiedniej rangi i przekształcenie jej części w bulwar miejski. Dodatkowo chodzi o przedłużenie ciągów handlowo-usługowych na południe poza ul. Banacha. Projekt, autorstwa zespołu architektów z firmy Holding Wars: Bogdana Kulczyńskiego, Luigi M. Coletta, Macieja Mąki i Radosława Sojki, przewiduje likwidację Hali Banacha wraz z otaczającym ją targowiskiem. W zamian powstanie dwupoziomowe centrum handlowe i budynek przeznaczony na zieleniak. Budowa tej hali targowej to pierwsza faza tworzenia nowego centrum dzielnicy. W dalszej kolejności mają powstać trzy wieżowce - wyższy, ok. 25 kondygnacji usytuowany przy ul. Grójeckiej, oraz dwa niższe, po 15 kondygnacji, w głębi działki. Znajdzie się w nich miejsce na siedzibę urzędu dzielnicy, biura, a nawet hotel. Przestrzeń między centrum handlowym i biurowcami będzie dzielnicowym rynkiem z kawiarenkami.
W przyszłości, na ul. Grójeckiej, na parterach istniejących już bloków planuje się usytuowanie lokali użytkowych. Przebudowa parterów będzie związana z termoizolacją domów, wymianą stolarki okiennej, elewacji, jednym słowem z poprawą warunków życia mieszkańców.
Kultura na Ochocie

OKO , czyli Ośrodek Kultury Ochoty , jest największą placówką kulturalną na Ochocie. Prowadzi rozbudowaną własną działalność, a jednocześnie integruje działalność pozostałych placówek kulturalnych działających w naszej dzielnicy: Domu Kultury "Rakowiec", Klubu Nauczyciela, Klubu Osiedlowego "Surma" i klubów seniora. OKO oraz wszystkie placówki posiadają wspólną administrację, jednak realizują niezależne programy własnego autorstwa. Dobrze im to wychodzi, więc z odpowiedzialnością można powiedzieć, że na Ochocie kultura kwitnie. OKO słynie z wysokiego poziomu zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów i bogatej oferty programowej - obok zespołów tanecznych czy teatralnych działa np. Pracownia Ceramiki i unikatowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej EKO -OKO. W kalendarzu kulturalnym stale pojawiają się imprezy organizowane przez OKO. Są to przeróżne występy, wystawy fotograficzne w słynnej kawiarence "Oczko", plenerowe imprezy na Polach Mokotowskich albo w Parku Szczęśliwickim. Wśród nich m.in. także słynny już Dzień Ziemi przygotowywany wspólnie z organizacjami ekologicznymi i Festiwal "Sztuka Ulicy". Z najzdolniejszych uczestników zajęć prowadzonych przez OKO tworzone są zespoły, skupiające tych, którzy chcą działać twórczo. Należą do nich m.in: zespoły tańca nowoczesnego "Luz" i "Volt". Mają na swoim koncie wiele sukcesów; m.in. 21 marca 1999 r. podczas Mistrzostw Europy Formacji Tanecznych Disco Dance w Brugoes w Belgii zespół Volt -2 zdobył I miejsce, W OKO działa też m.in. "Strefa Country" Formacja Taneczna - zespół wykonujący amerykańskie tańce country, Zespół Tańca Historycznego "Chorea Antiqua". Prezentuje on w strojach historycznych oryginalne układy choreograficzne z XV i XVI wieku. Słynne jest też Studio Teatralne "Hyde Park", które przygotowuje młodzież do zawodu aktorskiego. Co roku odbywają się pokazy, w których występują młodzi aktorzy.
Bibliotek jest na Ochocie aż 11, posiadają ponad 310 tys. woluminów, a w ciągu roku dokonują ok. 990 tys. wypożyczeń. Działa punkt "Książka na telefon", który prowadzi Biblioteka przy ul. Grójeckiej 35, a także placówka przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych ( wypożyczalnia nr 48 przy ulicy Grójeckiej 68). Obie biblioteki dysponują książkami "mówionymi" na kasetach magnetofonowych. Ochockie biblioteki słyną też z rozwijania różnych formy aktywności związanej z czytelnictwem, np. teatrzyków dziecięcych. W Wypożyczalni nr 93 (ul. Filtrowa 68) odbywają się tzw. "Premiery Literackie" - spotkania z autorami nagrodzonymi przez Jury Warszawskiej Premiery Literackiej. Przy Wypożyczalni nr 75 (ul. Grójecka 109) działa Warszawska Galeria Ekslibrisu. Wielkim powodzeniem cieszyła się np. wystawa "Fryderyk Chopin w ekslibrisie", zorganizowana z okazji 150 rocznicy śmierci kompozytora.
Na terenie Ochoty dwie placówki prowadzą działalność wyłącznie na rzecz ludzi starszych: Dzielnicowy Klub Seniora "Ochota" na ul. Słupeckiej oraz Klub Seniora "Baśniowa" na ul. Chotomowskiej. Poza tym w innych placówkach funkcjonuje 41 kół zainteresowań, w tym m.in.: 5 wokalno-muzycznych, 3 teatralne, 5 literackich, 6 plastycznych. Spotkania, odczyty, warsztaty twórcze jednoczą ludzi starszych i umożliwiają im rozwijanie aktywności. Do największych sukcesów zespołów seniorów należy zaliczyć zdobycie przez zespół wokalno-taneczny "Wrzos" z Dzielnicowego Klubu Seniora "Ochota" I miejsca na VIII Warszawskim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych. Warto dodać, że rokrocznie w październiku i listopadzie organizowane są na Ochocie Dni Seniora. Odbywają się wtedy przeglądy twórczości seniorów, a także... bale kostiumowe.
Hołubiona jest też tzw. kultura wysokiego lotu. Dowodem na to są m.in. Mironalia - coroczna impreza, w której organizację zaangażowany jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Impreza nawiązuje do imienia słynnego poety i pisarza Mirona Białoszewskiego. Na ulicy Tarczyńskiej, gdzie przed laty działał jego słynny teatr, występują artyści, prezentowane są też wystawy fotografii, malarstwa, spektakle dla dzieci. Ulica Tarczyńska staje się ulicą związaną z kulturą. Działają bowiem na niej galeria malarstwa , Księgarnia Hiszpańska, wysmakowana kawiarnia "Bugatti" i galeria myśliwska.
Swoją stałą publiczność mają też koncerty organowe organizowane przy pomocy proboszczów parafii. Uświetniają je najwybitniejsi mistrzowie gry na organach, tacy jak Józef Serafin.
Sport i rekreacja
Na Ochocie działają dwa duże kluby sportowe: RKS "Skra" i WKT "Mera". Spośród sekcji RKS "Skra" wyróżnia się sekcja lekkiej atletyki. Wychowankowie Klubu odnoszą sukcesy także na arenie międzynarodowej. M.in. warto odnotować, że w Budapeszcie na Mistrzostwach Europy w 1998 roku Paweł Januszewski w biegu na 400 m przez płotki zajął I miejsce, a w 1999 roku rekord Polski na 400 m ustanowił Tadeusz Czubak. Sztafeta 4 x 400 m zdobyła na Mistrzostwach Świata w Sewilli srebrny medal. Warto dodać, że w latach 1997 i 1998 w Mistrzostwach Polski sekcja uzyskała łącznie 17 złotych, 21 srebrnych i 21 brązowych medali.
Tenisowy Klub "Mera" prowadzi zajęcia we wszystkich grupach wiekowych i organizuje wiele imprez sportowych, m.in. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski do lat 16 "Varsovia Cup" i Międzynarodowe Mistrzostwa Polski do lat 18 "Mera Cup". Klub odnosi liczące się sukcesy sportowe. M.in. w 1997 roku Bieniamin Budziak wraz z Tomaszem Lichoniem zdobyli w grze podwójnej na Halowych Mistrzostwach Polski srebrny medal, a Kamil Lewandowicz został Międzynarodowym Mistrzem Polski w grze pojedynczej i podwójnej. W 1998 roku Halowym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie oraz srebrny w mikście i brązowy w deblu zdobył na Mistrzostwach Polski do lat 16 Krzysztof Zabłocki.
Organizatorem imprez związanych ze sportem szkolnym jest m.in. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy nr 7 na ul. Geodetów. Realizuje on rokrocznie Warszawską Olimpiadę Młodzieży, w której uczestniczą szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Bardzo sympatyczną imprezą jest też Mini Olimpiada Przedszkoli dla najmłodszych. Mieszkańcy Dzielnicy chętnie korzystają z zajęć prowadzonych przez Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Oferta czterech ognisk jest bogata - wybór od aerobiku aż do sekcji żeglarskiej w klasie "Optymist" i windsurfingu. Latem mieszkańcy Ochoty korzystają z basenów kąpielowych na Szczęśliwicach. W okresie lata gromadzą się tam oczywiście rzesze żądnych ochłody i ruchu na świeżym powietrzu. Inni wybierają się na zielone Pola Mokotowskie. Planowane jest powiększenie tego cennego pasa zieleni umożliwiającego rekreację we wspaniałych warunkach, m.in. przez włączenie terenu zajmowanego przez działkowiczów. Władze Dzielnicy skutecznie chronią obrzeża Pól Mokotowskich przed zakusami inwestorów.
Wiele się udało, sporo przed nami
Szkolnictwo jest na pewno dziedziną, w której Ochota wiele osiągnęła w ostatnim czasie. Poprawił się stan bazy, szkoły są coraz lepiej wyposażone. Jeszcze przed rozpoczęciem reformy oświaty w 1999 roku prawie wszystkie szkoły na Ochocie zostały skomputeryzowane, a we wrześniu 1999 roku to zadanie zostało zrealizowane w 100 %. Dobrze przebiega wprowadzanie reformy, co można było zaobserwować już na samym początku przy opracowaniu i wprowadzaniu nowej sieci szkół. To wszystko sprzyja osiąganiu coraz lepszym wynikom nauczania. Ochota może pochwalić się tak spektakularnymi sukcesami jak złote medale w międzynarodowych olimpiadach: filozoficznej i fizycznej. Jesteśmy także dumni, że rokrocznie ochockim uczniom przyznawane są stypendia Premiera i nagrody prezydenta m.st. Warszawy.
Niestety nie udało się rozwiązać problemów komunikacyjnych Ochoty. Brak obwodnic powoduje, że samochody jadące z południa do centrum nie mogą omijać naszej dzielnicy. Efektem są olbrzymie korki. Zatłoczona jest Grójecka, ulica Żwirki i Wigury, zatłoczone są Aleje Jerozolimskie. Problem komunikacji wymaga rozwiązania globalnego. Wypada mieć nadzieję, że słynne już hasło "Metro + obwodnica = stolica" , kwintesencja planów władz Warszawy, nie pozostanie pustym hasłem na papierze.
Pola Mokotowskie


Opracowanie pochodzi ze strony Urzędu Dzielnicy.

powrót

 

Imieniny:

dziś: Bogdana Borysa
jutro: Klary Lidii

Wyszukaj w serwisie