MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Logo Muzeum Powstania

ZOBACZ TAKŻE


Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79 (wejście od ul. Przyokopowej)
00-844 Warszawa
Dyrektor: Jan Ołdakowski
tel. (+48 22) 626-95-06, fax. (+48 22) 621-05-94


strona www: www.1944.pl
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Muzeum jest czynne w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 08.00 do 18.00, w czwartki od 08.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00.
We wtorki Muzeum jest nieczynne.
Ceny biletów: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł, grupowy - 1 zł dla grup powyżej 3 osób.
W niedzielę - wstęp wolny.
Zwiedzanie z przewodnikiem dla grup od 12 do 20 osób - 15 zł, indywidualnie - 50 zł.
Rezerwacji można dokonać tylko w dni powszednie pod numerem telefonu (22)5397933, faxem (22)539 79 37 lub mailem na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
W Muzeum jest sala Małego Powstańca, w której dzieci mogą pozostać pod opieką instruktorów.

    Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w., u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. O lokalizacji zdecydował prezydent Warszawy Lech Kaczyński w lipcu 2003 roku. Postanowił także, że Muzeum ma być gotowe w ciągu roku i mianował pełnomocnika prezydenta ds. budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, którym został Jan Ołdakowski, obecny dyrektor instytucji.
    Dzięki determinacji prezydenta Warszawy oraz ogromnemu zaangażowaniu wielu osób i mobilizacji sił powstało Muzeum nowoczesne, niekonwencjonalne, ponadpokoleniowe. W tym wyjątkowym miejscu udało się pokazać, że o najnowszej historii Polski można mówić w sposób ciekawy i komunikatywny, że pamiętamy, o co walczyli Powstańcy, a wartości przekazane przez żołnierzy AK są nadal aktualne i ważne dla młodego pokolenia. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Ponad 600 eksponatów, około 1000 fotografii, film i dźwięk przedstawiają historię chwil poprzedzających wybuch Powstania oraz kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i dalsze ich losy.


    Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed 60 lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Po przyłożeniu ucha słychać dźwięki walczącego miasta - pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radia "Błyskawica".
    Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania - godzinę "W". W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat 40., wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, "Biuletyn Informacyjny" oraz ulotki okolicznościowe.
    W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca - jedynej tego typu w Polsce - jasnej i kolorowej, dzieci uczą się historii, oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle.
    Na drugi poziom ekspozycji można wjechać windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek. Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie.
    W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania.
    Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe.
    Kanał i schody prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia - powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Są także trzy odrębne pomieszczenia: "Radiostacje i łączność", "Poczta polowa" i "Niemcy".


    Od momentu otwarcia Muzeum nieprzerwanie trwają prace budowlane. W lutym 2005 roku została udostępniona kaplica i Audytorium im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Po planowanym na początek 2006 roku otwarciu hali "B" powierzchnia wystawiennicza będzie wynosić ponad 3000 m2. Także teraz ekspozycja jest stale powiększana. Pod koniec lipca została otwarta drukarnia. Kilka dni później zbiory muzealne wzbogaciły się o replikę powstańczej radiostacji "Burza".
    W Muzeum Powstania Warszawskiego działa sklepik oferujący ponad 100 tytułów wydawnictw o tematyce powstańczej, mapy, plakaty, kartki pocztowe, repliki przedwojennych lalek i misiów, a także koszulki, długopisy, kubki, puzzle. Jest także kawiarnia "Pół czarnej", której klimat tworzy umeblowanie z okresu międzywojennego.
    W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności zasadniczym elementem jest 156-metrowy Mur Pamięci, na którym wyryte są nazwiska Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi.
    W Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się kaplica pw. błogosławionego ks. Józefa Stanka, kapelana Zgrupowania AK "Kryska". Nabożeństwa odprawiane są w każdą niedzielę o godzinie 12.30.
    Muzeum ma bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do uczniów szkół wszystkich poziomów, działają w nim Centrum Informacyjne i Centrum Wolontariatu. Nieustannie trwa zbiórka pamiątek z Powstania.
    Muzeum prowadzi także działalność wydawniczą i organizuje wystawy czasowe.(Opracowanie na podstawie materiałów Muzeum, logo i zdjęcia są własnością Muzeum)
 

Imieniny:

dziś: Macieja Martyny
jutro: Jana Marceli Ludwiki

Wyszukaj w serwisie