Przewodnik po barach i restauracjach nad Wisłą
Zobacz powiększenie
Przewodnik po barach i restauracjach nad Wisłą


Na Wiśle

13) River Cafe, Wybrzeże Gdyńskie, 514. kilometr Wisły (przy moście Śląsko-Dąbrowskim), tel. 425 27 25
Jedna z trzech barek cumujących po lewej stronie rzeki stawia na bardziej wyszukane dania niż karkówka czy kiełbasa z grilla. Zamówimy tu np. krewetki tiger z ryżem (39 zł), czy oscypka z żurawiną (14 zł). Ozdobą restauracji jest drewniany bar w kształcie dziobu łodzi. Nie ma tu głośnych koncertów na żywo ani dyskotek, dzięki czemu w spokoju możemy kontemplować nadwiślański krajobraz.
14) Blinkier, Wybrzeże Gdyńskie, przy moście Śląsko-Dąbrowskim
Czynne: codz. w godz. 12 - do ost. gościa
Coś dla spragnionej rozrywki młodzieży. W piątki i soboty odbywają się tu dyskoteki, w niedziele gra zespół Gang Bang. W środy i czwartki można posłuchać szantów. Piwo kosztuje 6 zł, do jedzenia - standardowe dania z grilla. Można pograć w piłkarzyki.
18) Maristo, przy moście Łazienkowskim
Czynne: pon. - pt. w godz. 16-24, sob., niedz. 12-24
Kolejna barka z widokiem na Wisłę. Atrakcją są koncerty na żywo i weekendowe dyskoteki. Piwo kosztuje 5 zł, są dania z ryb i golonka (15 - 20 zł).

Przy nadwiślańskim szlaku

1) Szynk nad Kanałkiem, Wybrzeże Gdyńskie 27
Czynne: pon. - pt. w godz. 13-24, sob., niedz. 11-24
Sympatyczny, częściowo zadaszony lokalik nad kanałkiem cieszy się powodzeniem wśród spacerowiczów i rowerzystów. Do jedzenia proste dania z grilla (karkówka, kiełbasa, itp. ceny ok. 8-10 zł), jest piwo i zimne napoje.
2) Arab, Gwiaździsta 1 (nad kanałkiem na Kępie Potockiej)
Czynne: codz. w godz. 10-22
Klasyka gatunku w kategorii warszawskich barów piwnych. Jeden z lokali leżących na tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Miejsce przyjazne rowerzystom (przed wejściem stoi ciąg stojaków), rodzinom z dziećmi, chętnie wpada tu młodzież. Jest piwo, napoje zimne, do jedzenia frytki i nieskomplikowane potrawy z grilla. Plus stół bilardowy, piłkarzyki i flippery.
3) Żagiel, ul. Wybrzeże Gdyńskie 1
Czynne codz. w godz. 10-22
Sąsiad Araba zwany pieszczotliwie Żagielkiem. Przestronny bar, kominek, stoły bilardowe, bywalcy rozprawiający godzinami nad kufelkami jasnego z pianką i strzegące porządku panie kelnerki uwijające się między bywalcami - to klimacik Żagielka. W ogródku chętnie odpoczywają spacerowicze i rowerzyści, ale trzeba się uodpornić na hałas z pobliskiej Wisłostrady.
4) Pub Vertigo, Wybrzeże Gdyńskie 2 a, tel. 869 24 50
Czynne codz. w godz. 12 -23
Malutki pub przy centrum nurkowym. Atrakcją jest basen o wymiarach ok. 3 x 10 m o głębokości 3 m. Ćwiczą w nim nurkowie, ale jest możliwość wynajęcia całego lokalu (z dostępem do basenu) za ok. 700 zł. Vertigo specjalizuje się w pizzy (34 rodzaje, ceny od 11 zł), są też potrawy z grilla - karkówka, filet z kurczaka. Najtańsze piwo kosztuje 4,50 zł.
5) Stary Młyn, Wybrzeże Gdyńskie 2
Czynne codz. w godz. 12 - do ost. gościa
Kolejny lokal na rowerowej trasie prowadzącej prosto na nadwiślańskie bulwary. Miejsce urządzone w stylu starej osady, z paleniskiem, drewnianym barem i ławami. Miejsce przyjazne rowerzystom (są stojaki), jest też spory parking. Na podeście często występują kapele. W karcie staropolskie szlagiery - pierogi, żury, kichy, boczek, itd. Piwo sprzedaje się i na kufle, i na dzbany. Nad osadą rozciągnięto namiot, dzięki czemu biesiadnicy nie są uzależnieni od kaprysów pogody.
8) Bar Pod Lwem, Wybrzeże Helskie 5 (przy bramie zoo od strony mostu Gdańskiego)
Czynne codz. w godz. 10-22
Niewielki bar z piwem i daniami na szybko. Piwo kosztuje ok. 4,50 zł, hot dogi ok. 7,50 zł, kiełbasa - 6 zł, są też zestawy obiadowe (ok. 15 zł). W weekendy stołują się tu po wycieczkach do zoo całe rodziny.
10) Green Bar, ul. Ratuszowa 2
Czynne codz. w godz. 12-23,
Bar piwny przy głównym wejściu do zoo. Chętnie zaglądają tu prażanie na łyk zimnego piwa (ok. 5 zł)
11) Bar Park, ul. Ratuszowa 2
Czynne codz. w godz. 9-21
Jeden lokal podzielony na dwie części. Pierwsza specjalizuje się w gastronomii (są zapiekanki, kiełbaski, szaszłyki z frytkami i surówką -12 zł), drugi to pijalnia piwa (ceny 4-5 zł). Wiele osób urządza tu sobie postój na zebranie sił witalnych przed wyprawą do zoo.
7) Forteca, fort w Parku Traugutta przy ul. Sanguszki
Czynne: pon. - pt. w godz. 17.30-23, weekendy - w godz. 13-24
Sezonowa knajpka - ogród w zabytkowym forcie w sercu parku Traugutta. Atrakcją są dwie młode kozy pasące się na dachu fortu. Zjemy tu np. oscypka z boczkiem czy kurki w śmietanie z koperkiem. Potrawy są tu przygotowywane z produktów rekomendowanych przez organizację Slow Food Polska, która szczególną wagę przywiązuje do produktów regionalnych, wytwarzanych tradycyjnymi metodami.
12) Albatros, ul. Boleść 5,
Czynne codz. w godz. 10-22
Kolejny lokal na tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Specjalizuje się w smażonych rybach (daniem zakładu jest morszczuk). Przy marnej pogodzie klienci śledzą wydarzenia sportowe (przy barze jest telewizor), a gdy aura dopisuje, okupują ogródek.
15) BUW, ul. Dobra 56/66:
Na parterze:
a)Biblioteka, tel. 552 71 95
Czynne: pon. - sob. w godz. 12-24
Elegancka restauracja podzielona na dwie części: w pierwszej zjemy potrawy kuchni włoskiej, w drugiej - międzynarodowej. Przykładowo filet z sandacza z kurkami w białym winie kosztuje 55 zł, płatki jelenia na sałacie ze świeżymi kurkami i malinami - 39 zł. Do restauracji zaglądają często znani politycy. W czasie roku akademickiego Biblioteka oferuje "Student Lunch" (14-20 zł).
b) Coffee Heaven
Czynne: pon. - pt. w godz. 10.30-19.30, sob., niedz. 13-19
Niewielka kawiarenka tuż przy bibliotecznej szatni należy do sieci specjalizującej się w kawie. Najtańsze espresso kosztuje 4 zł, są ciastka i kanapki.
c) Cafe Team
Czynne: pon. - wt. w godz. 12-21, śr. - pt. w godz. 9-17, weekendy zamknięte
Lunchownia z kanapkami, tostami, sałatkami, napojami zimnymi, kawą i herbatą nastawiona na studentów. Ceny od ok. 6-9 zł za kanapkę. Prosty wystrój, można przejrzeć gazety.
d) Kawiarnia przy sklepie T-Shirt (wejście od Lipowej)
Czynne: wt. - niedz. w godz. 12 -20
Przy fontannie wystawiono kilka stoliczków. Można napić się kawy, herbaty, są zimne napoje, będą lody, a rano - kanapki. Można wypożyczyć leżaki (3,5 zł pierwsza godzina, kolejna - 2 zł, trzecia gratis), książki, badmintona, itp.
Poziom - 1 - Rodzinne Centrum Rozrywki Hulakula:
e) Restauracja przy kręgielni
Czynne: pon. - pt. w godz. 12-24, weekendy w godz. 10-24
Restauracja, w której można zjeść obiad. Są dania wegetariańskie, zupy, surówki, naleśniki, pierogi. Ceny od ok. 15 zł za zestaw obiadowy. Miejsce typowo rodzinne. W oddzielnej części jest bar z alkoholem.
f) Pub na Poziomie
Czynne: pon. - pt. w godz. 9-ost. gość, weekendy w godz. 14-21
Typowy pub, w którym podawane jest piwo i mocniejsze trunki. Kufel jasnego z pianką kosztuje 6 - 8 zł. W czasie roku akademickiego lokal okupują studenci.
g) Hulakebab
Czynne: pon. - pt. w godz. 10-18, weekendy nieczynne
Barek z pięcioma stolikami, przy których można zamówić kebab, panini, itp. Kanapka kosztuje 4 zł, kebab 7-9.
h) Sapori Italiani, tel. 552 74 12
Czynne: codz. w godz. 9.30 do ost. gościa
Mała kawiarnia z kawą i deserami lodowymi. Za małą czarną zapłacimy 5 zł, ceny deserów - 12-18 zł.

Przy brzegu

6) Bar Syrena (Pod Rurą), przy moście Gdańskim
Czynne: codz. od godz. 10 do ost. gościa
Kolejne kultowe miejsce na trasie. W sezonie ogródek okupują tłumy rowerzystów, którzy raczą się napojami chłodzącymi. Piwo kosztuje tu ok. 5 zł, można też zamówić niewyszukane dania przydrożnej gastronomii - frytki, kiełbasa. Plus malownicze widoki: na rzekę, rurę mostu Gdańskiego. Ostatnio ten kojący oczy krajobraz oszpeciły wysokie na kilkadziesiąt metrów maszty podtrzymujące napowietrzne linie energetyczne.
9) Plaża Beach Bols, Wybrzeże Helskie 1/5
Czynne non stop
Nowy adres nad Wisłą urządzony na terenie TKKF Rusałka. Jest nadwiślański piasek, kosze, hamaki, leżaki, itp. oraz dobrze zaopatrzony w trunki bar. Piwo kosztuje ok. 8 zł, do jedzenia np. naleśniki (10-15 zł)
16) Polska Chata, ul. Wał Miedzeszyński 407, tel. 617 55 90
Czynne codz. w godz. 9 do ost. gościa
Nowa restauracja w miejscu, w którym działał kiedyś lokal z włoskim jedzeniem. Duży, dwupoziomowy ogródek z widokiem na nadwiślańskie chaszcze. W karcie dania kuchni polskiej - chłodnik z jajkiem (5 zł), golonka, schabowy, żeberka (cena zestawów z dodatkami - 17 zł).
17) Nimfa, ul. Wał Miedzeszyński 407, tel. 617 19 00
Czynne codz. w godz. 11 do ost. gościa
Nowy klub w miejscu kontrowersyjnego Kon-Tiki. Właściciele planują organizować tu koncerty, urządzili też boisko do siatkówki plażowej, będzie też plac zabaw dla dzieci. W tygodniu można się tu zrelaksować, słuchając muzyki (lata 80., 90.), w weekendy odbywają się tu imprezy. Kawa kosztuje 7 zł, duży wybór drinków i wina.
19) Boathouse, Wał Miedzeszyński 389 A, tel. 616 32 23
Czynne codz. w godz. 12-23
Znana restauracja malowniczo położona nad Wisłą latem wabi dużym ogródkiem. Francuski szef kuchni wciąż wymyśla nowe potrawy, urozmaicając o nie menu. Miejsce przyjazne dzieciom (jest plac zabaw) i klientom zmotoryzowanym (duży parking). Lokal należy do drogich - ceny dań głównych oscylują wokół 40-50 zł, za niektóre potrawy trzeba zapłacić ponad 100 zł.
20) Neptun, Wał Miedzeszyński 379, tel. 617 36 37
Czynne codz. w godz. 10-21
Przestronna restauracja, w której z ogródka rozpościera się malowniczy widok na rzekę, mieści się przy siedzibie Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Ozdobą Neptuna są liczne akwaria z pływającymi rybami. Zjemy tu np. pangę faszerowaną szpinakiem czy łososia sauté.
21) Róża Wiatrów, Wał Miedzeszyński 377, tel. 617 00 91
Czynne codz. w godz. 11- do ost. gościa
Sąsiadka Neptuna mieści się na terenie Yacht Klubu Polska. Wieczorami można tu posłuchać szantów, np. siedząc w ogródku, z którego można podziwiać Wisłę. W karcie przeważają dania kuchni polskiej, jest sporo ryb, np. halibut z patelni (35 zł). Lokal urządzony jest w stylu angielskiego klubu.

(GW Stołeczna - opr. ana, grawant 07-07-2005)

powrót

 

Imieniny:

dziś: Alicji Alojzego
jutro: Pauliny Tomasza

Wyszukaj w serwisie