Statkiem, promem lub omnibusem: letnie podróże po Warszawie
Tramwajem wodnym nad Zalew Zegrzyński? A może omunibusem konnym, jak w XIX wieku, po Starówce? W stolicy, jak co lato, rusza alternatywna komunikacja. To atrakcja nie tylko dla turystów.
Tramwaj wodny pływać będzie do końca września na trasie między Cytadelą a Cyplem Czerniakowskim. Po drodze zatrzyma się na Podzamczu i przy moście Poniatowskiego. Każdego dnia odbywać ma się sześć rejsów, pierwszy o godz. 10, ostatni - po 18. Jeden rejs będzie trwał prawie 2 godziny.
Bilety na tramwaj będzie można kupić bezpośrednio na statku lub w przedsprzedaży (od poniedziałku do piątku, w godz. 14-16), w pływającej kawiarni Story - ok. 300 m od mostu Śląsko-Dąbrowskiego, na wysokości Starego Miasta.

Promem na drugi brzeg
W piątek uruchomione zostaną także dwie przeprawy promowe - na wysokości Podzamcza i Cypla Czerniakowskiego. Promy będą kursować co 30 minut - w dni robocze między godz. 12.45 a 19.15 (14 rejsów), a w soboty i dni świąteczne w godzinach 10.45-19.15 (18 rejsów).
Trzeci prom, na wysokości Łomianek, rozpocznie kursowanie w sobotę. Do 21 czerwca oraz we wrześniu będzie dostępny tylko w weekendy (18 rejsów dziennie w godz. 10.45-19.15), a od 22 czerwca do końca sierpnia także w dni robocze (14 kursów dziennie w godz. 12.45-19.15).
Każdy z promów będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz niewidomych, poruszających się z psem przewodnikiem. Na pokładzie zamontowane zostały stojaki rowerowe.

Statkiem nad Zalew
W sobotę o godz. 9 w pierwszy rejs z Warszawy do Serocka wypłynie statek Generał Kutrzeba, który raz dziennie będzie pływać na tej trasie w każdą sobotę i niedzielę. Zabierać będzie 70 pasażerów.
Bilety na statek można kupić w przedsprzedaży w Punkcie Obsługi Pasażera ZTM na stacji metra Centrum lub przed rejsem, na przystani Podzamcze.

Dla przyrodników
Od początku czerwca po Wiśle pływa też statek ornitologiczny. Na pokładzie wszyscy otrzymają lornetki, dzięki którym będą mogli obserwować ponad 100 gatunków ptaków z nadwiślańskich siedlisk.

Omnibusem jak za dawnych lat
Po ulicach Starówki turystów i pasażerów będą woziły dwa konne omnibusy - piętrowy i parterowy. W tym roku ich trasa zostanie wydłużona i będzie przebiegać z Pl. Zamkowego przez Rynek Nowego Miasta, następnie do stacji metra Ratusz Arsenał i z powrotem na pl. Zamkowy.
Omnibusy Konne kursowały po stolicy już w 1822 roku i zostały "wyparte" przez tramwaje konne w roku 1869. W 2005 roku dzięki Spółce Tramwajów Warszawskich wyruszyły ponownie na stołeczne ulice. Tym razem jako atrakcja turystyczna.
Na trasie znajdzie się pięć przystanków: Stare Miasto, Barbakan, Rynek Nowego Miasta, Długa oraz Bohaterów Getta. Po wyruszeniu na trasę omnibus nie będzie zabierał pasażerów. Przejazd całą trasą potrwa niecałą godzinę. Oprócz poniedziałków omnibusy będą kursować codziennie, co godzinę, między godz. 11 a 18 (piętrowy) i między 11.30 a 18.30 (parterowy).
Bilety na omnibus będzie można kupić bezpośrednio na przystanku przy placu Zamkowym, tuż przed odjazdem.

Ceny biletów
 • Przejażdżka promem jest bezpłatna.
 • Tramwaj wodny i omnibus konny: 14 zł. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci płyną za pół ceny. Bilety grupowe (dla trzech-pięciu osób) kosztować będą 30 zł. 10 proc. zniżkę otrzymają pasażerowie z Warszawską Kartą Turysty. Bezpłatnie mogą podróżować dzieci do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym oraz osoby, które ukończyły 70. rok życia.
 • Statek ornitologiczny: 16 zł normalny i 14 zł ulgowy
 • Statek do Serocka: 14 zł normalny, 7 zł ulgowy i 30 zł grupowy


  (aktualizacja: 12.06.2009 (-))

  powrót

 •  

  Imieniny:

  dziś: Bogdana Borysa
  jutro: Klary Lidii

  Wyszukaj w serwisie